Enerji Verimlilik Ürünleri (EEP)

Enerji Verimlilik Ürünleri (EEP)

Enerji Verimlilik Ürünleri

Endüstriyel olarak gelişmiş ülkelerde, sürtünmeye ve aşınmaya bağlı enerji ve malzeme kayıpları ortalama olarak gayri safi milli hasılanın %5 ila %7 si mertebesinde olduğu hesaplanmaktadır.

Özellikle gelişmiş ülkelerde bile kayıplar bu oranlarda olduğunu göz önüne aldığımızda, bu problemi önlemek adına yapılacak çalışmalar neticesinde elde edilecek sonuçların hem o ülkenin, hemde dünya ekonomisine yapacağı katkıları tahmin etmek bile zordur.

Teknolojik gelişmeleri sürdürülebilir innovatif çalışmalarla hayata geçirme amacı ile kurulan BORTEK, özellikle sürtünmenin ve aşınmanın yüksek olduğu noktalarda bunları minimize etmek için kullanılacak enerji verimliliği ürünleri üretmektedir.

Her ne kadar çalışan parçaların yüzeyine gözle bakıldığında düzgün bir yüzeyde görülse de, elektron mikroskopu ile incelendiğinde bu yüzeylerin aslında düzgün olmadığı görülmektedir ve bu; aşınma ve sürtünmeye neden olmakta dolayısılya enerji kaybına yol açmaktadır.

Boronmax ® enerji verimlilik ürünleri (EEP) kapsadıkları nano boyutlu hekzagonel bor nitrür sayesinde çalışan parçaların yüzeyine tutunurlar ve düzgün olmayan bu yüzeyleri tamamen kaplayarak hem sürtünmeyi hemde buna bağlı aşınmayı minimize ederler ve enerji sarfiyatını düşürürler.

Bortek EEP ürünleri otomotiv uygulamalarından bir çok endüstriyel uygulamalara kadar geniş bir yelpazade kullanılmaktadır.

Saha ve labaratuar testleri Boronmax ® kullanılan uygulamalarda hem sürtünme katsayısında hemde dayanımda kayda değer artışlar olduğu gözlenmiştir. ASTM standartlarına göre yapılan 4-Ball testinde Boronmax ® ın sürtünme katsayısını %14 azalttığı ve malzeme dayanımını %20 arttığı saptanmıştır. Disk üzerinde yapılan ölçümler neticesinde malzeme aşınmasının %60’a kadar gerilediği gözlenmiştir.

Sürtünmeyi minimize ederek, enerji kaybını önleyen Boronmax ® ürünleri çeşitli labaratuvar ve saha motor testlerinde bu özelliği sayesinde ortalama %12’ye varan yakıt tasarrufu sağladığı müşteriler tarafından bildirilmiştir.

Boronmax ® ürünleri

 • Boronmax ® Motor EEP ürünü
 • Boronmax ® Şanzuman ve Diferansiyel ürünü
 • Boronmax ® Rediktör ürünü
 • Boronmax ® Marine ürünü
 • Boronmax ® Rüzgar Türbini ürünü
 • Boronmax ® Performans Gresleri


     

Boronmax ® sağladığı faydalar

  
 • - Sürtünmeyi azaltır
 • - Yakıt tüketimini düşürür
 • - Egzos emisyonunu düşürerek çevreyi korur
 • - Motor performansını arttırır
 • - Motor ömrünü uzatır
 • - Daha sessiz bir çalışma sağlar

Boronmax ® otomotiv EEP ürününü farklı ülkelerdeki üniversite, akredite labarutuarlar ve saha testlerinde ve müşteri geri bildirimlerinden elde edilen sonuçlar neticesinde araçlarda yakıt sarfiyatının %5 ila %20 arasında düştüğü özellikle LPG li araçlarda elde edilen sonuçların bu oranların üstüne çıktığı gözlemlenmiştir.

Boronmax ® şanzuman ürünü ile transmisyon ve difransiyellerde sürtünmenin gözle görülür azaldığı, daha sessiz, sorunsuz ve yumuşak geçişlerin sağlandığı tespit edilmiştir.

Boronmax ® rediktör ürünleri, sürtünmenin sorun olduğu tüm endüstriyel dişli uygulamalarında kullanılmaktadır. Sürtünmeyi azaltması sayesinde enerji sarfiyatını azaltmakta, çalışma sıcaklığını düşürmekte ve performans artışı sağlamaktadır. Bağımsız labaratuvarlar, fabrikalar ve OEM ler tarafından yapılan saha çalışmalarında elde edilen sonuçlar bu avantajları desteklemektedir.

Boronmax ® marine uygulamalarında özellikle sağladığı enerji tasarrufu sayesinde en önemli maliyet kalemlerinden biri olan yakıt maliyetini önemli ölçüde aşağıya çekmektedir.

Boronmax ® rüzgar türbinleri için W serisi ürünleri ile farklı coğrafya ve rüzgar türbinlerinde yapılan saha testleri sonucunda aktarma organlarında özellikle sürtünme kaynaklı problemleri önlediği, daha uzun bakım sürelerine ulaşılmasını sağladığı ve gene önemli problemlerden biri olan sıcaklığın önemli ölçüde düşürdüğü gözlenmiştir. Rüzgar türbinlerinden sağlanan enerjinin arttırılmasında, bakım maliyetlerinin azaltılmasında, çalışma saatlerinin arttırılmasında sağladığı katkı sayesinden Boronmax ® W gerek üretici gerek işletmecilerin özellikle tercih ettiği ürün olmuştur.

Boronmax ® performans gresleri özellikle yükün ve sıcaklığın fazla olduğu, en zor çalışma şartlarına maruz kalan uygulamalar için üretilmiştir. Yüksek sıcaklık, yüksek basınç ve sulu ortamlarda yer alan uygulamalar için farklı tiplerde üretilen performans gresleri kulanıldıkları yerlerde yapılan saha testlerinde yüksek performans sağlamışlardır, çalışma performans artışı, bakım masraflarındaki gözle görülür düşüş ve sağladıkları enerji tasarrufu sayesinde farklı uygulamalarda tercih edilmektedir.

Paylaş: