hBN

hBN (hekzagonal bor nitrür)

   

h-BN yapısal yönden grafite, görünüm olarak alüminaya benzeyen, beyaz renkte, zehirsiz, kaygan bir malzemedir. Seramik malzemeler içinde en düşük yoğunluklu olanıdır. (2,27 g/cm3)?. hBN grafite benzer kristal yapıdadır, grafitten farkı ise beyaz oluşu ve yüksek elektrik direncidir. hBN tozları dokununca ipeksi dokunuş hissettirir. hBN den üretilen parçalar çok kolay işlenebilir.

hBN inert bir malzemedir, kimyasal tepkimeye girmez ve toksit değildir. Çok yüksek sıcaklıklara dayanıklıdır. hBN 1000 °C’ye kadar normal atmosferde, 1400 °C’ye kadar ise vakum ortamında, 2000 °C’ye kadar argon atmosferinde, 2400 °C’ye kadar ise azot atmosferinde kullanılabilen bir malzemedir. Isıl şoklara karşı kararlı oluşunun yanısıra mükemmel elektrik yalıtkanlığı , bakır kadar iyi ısıl iletkenliği ve UV ışınları yansıtma özelliği bulunmaktadır bunun yanında mükemmel yağlayıcılık özelliğine sahiptir.


hBN üstün özellikleri

  • Yüksek ısıl iletkenlik
  • Mükemmel yağlayıcılık
  • Üstün elektrik yalıtkanlığı
  • UV ışınlarını yansıtması
  • Toksit olmaması
  • Yüksek sıcaklıklara dayanıklılığı

Fiziksel Özellikler

  

hBN’de çok güçlü düzlemsel bağlar ve zayıf düzlemlerarası bağlar nedeniyle yüksek anizotropiye sahiptir. Isıl ve elektrik özellikleri a ve c yönlerinde farklıdır.

Tabakalar arası bağlar zayıf olduğundan düzensiz tabakalaşma çok kolay olur. Gelişi güzel birbirine paralel veya dik yönde dizilmesi sonucu oluşan boşluklar kullanım sırasında malzemenin ısıl şok direncini artırır. Gözenekli yapı, düşük elastik modülü, yüksek ısıl iletkenliği ve ısıl genleşme özellikleri nedeniyle sıcak preslenmiş BN'ün ısıl şok dayanımı çok iyidir.

Kullanım Yerleri

 

BORTEK NANO boyutlu hBN üretimine yönelmiş ve bu ürün ile kendini pazarını yaratmaktadır. Nano boyutlu hBN üretimi kendine özgüdür, know-how’ a sahiptir. hBN taneleri tamamen eliptik şekilli ve safiyeti %98 in üzerindedir. BORTEK in amacı nano hBN nin uygulanabileceği pazarlar için bu malzemeyi ilave işlemlerden geçirerek. Hali hazırda yapılan patent başvuruları ilave işlemlerden geçmiş nano hBN ler kullanıllarak üretilen ürünler içindir.

Paylaş: