Kaplama

Kaplama

Aşınma ve Sürtünmeyi minimize etmeye yönelik kompozit hBN kaplama

  

Sürtünmenin ve aşınmanın olduğu tüm hareketli parçaların kaplanmasına yönelik teknolojidir.

Kaplama bünyesinde taşıdığı hekzagonal bor nitrür sayesinde sürtünme ve aşınmayı azaltmaktadır. Kompozit hBN kaplama, krom oranı %2’den yüksek olmayan çeliklere uygulanabilmektedir.

Kompozit hBN kaplama BORTEK tarafından üretilen nano hBN ni kullanılarak geliştirilen özel bir kaplama teknolojisidir. Nano hBN, kaplama işlemi sırasında kaplama katmanına yerleştirilerek onun özelliğini aşınma yönünden mükemmelleştirmektedir.

Kompozit hBN kaplama ile hareketli parçalardaki aşınma neticesinde oluşan mikro pittingler azaltılarak dişlilerde ve vidalarda vb. parçalardaki kırılma ve hasarlanma önlenmektedir. Kompozit hBN kaplama endüstride aşınmaya karşı yaygın kullanılan standart Mangan kaplamayla kıyaslandığında aşınmayı %55,4 daha azalttığı laboratuar testleri ile tespit edilmiştir.

Kompozit hBN kaplamanın laboratuar ortamında doğrulama testleri(evaluation test) ball on disc tribometresi ile yapılmış ve mangan fosfat kaplı parçaya göre aşınmayı %55,4 daha azalttığı tespit edilmiştir. Ayrıca SGS Wien da yapılan Timken aşınma testinde de kaplanmamış bir parçaya göre aşınma dayanımını 3 kat artırdığı belirlenmiştir. Sahada yapılan yorulma ömür (fatique ) testlerinde ise hareketi parçalarda yorulma ömrünü 18 kata kadar artırdığı belirlenmiştir

Kompozit hBN kaplama prosesi sürtünme ve aşınmanın ve aşınmadan doğan sıcaklığın sorun olduğu hareketli tüm çelik ve dökme demir parçalara uygulanabilir. Başka bir deyişle çelikten yapılmış dişliler, aktarma organları, burç ve miller vb. Parçalar bu yöntemle kaplanarak aşınmaya dayanıklı hale getirilir. Dolayısıyla geliştirilen proses otomotiv, havacılık, savunma sanayi , rüzgar türbinleri , buzdolabı kompresörleri vb. alanlarda fark yaramaktadır.

Kompozit Kaplama Faydaları

1- Aşınmayı minimuma indirir
 2- Sıcaklığı düşürür
 3- Hareketli aksamların ömrünü uzatır
 4- Enerji sarfiyatını düşürür
 5- Gücü arttırır
 6- Ekonomik çalışma sağlar

Kompozit Kaplama Uygulama Alanları

 • - Buzdolabı kompresör parçaları
 • - İçten yanmalı motorlarda krank, eksantrik mili, sekman vb.. parçalar
 • - Senkromeç, ayna mahruti, şanzıman gibi aktarma organları
 • - Kalıplar ve hareketli aksamlar
 • - Yataklar, pimler ve civatalar
 • - Rüzgar türbin dişli ve yatakları
Kısacası tüm hareketli parçalara uygulanabilmektedir.

Kompozit Kaplama Uygulaması ile elde edilen bazı sonuçlar


 • - Kriko dişlilerinde ömür dayanımını 18 kat arttırmıştır
 • - Metal enjeksiyon kalıp pimlerinde aşınma problemini çözmüştür
 • - Çelik sıcak dövmede kalıp ömrümü %30 arttırmıştır
 • - Alümünyum metal enjeksiyon döküm tezgah pistonlarının ömrünü %50 arttırmıştır
 • - Senkromeç ve ayna mahruti dişlileri kaplanmış ve normal şartlara göre ömrünün 5 kat artmasına karşın hasarlanmadığı gözlemlenmiştir
 
Paylaş: